כתרים

כתרים לשיניים הינו טיפול הנועד לחזק את השן כמו גם מסיבות אסתטיות. כתר לשיניים לא פעם מושם כחלק מתהליך של שיקום הפה או שיקום השיניים. כשהרס חומר שן נרחב, ואין אפשרות לשיחזור בעזרת סתימה, ימליץ רופא השיניים לפציינט על ביצוע כתר.

ביצוע כתר נעשה גם לאחר טיפול שורש. השן לאחר טיפול מסוג זה נוטה להישבר או להיסדק, וכתר מאגד את השן לתוכו.

תהליך הטיפול מתבצע במספר שלבים:

  • השלמת חומר השן החסרה ע”י מבנה מחומר שחזור.
  •  השחזת שיניים והכנת כתר/גשר זמני.
  • לקיחת מטבע להעברת מידות הכתר לטכנאי שיניים.
  •  מדידות – בשלב המתכת ובשלב הציפוי הסופי.
  •  הדבקת הכתר – לעיתים הכתר יחובר בדבק זמני ולאחר בדיקה סופית הדבקת  כתר קבועה.

גורמי סיכון

נפתח ונדגיש כי הצלחת טיפול באמצעות כתר חשובה מהן כמוה בשיתוף הפעולה בין רופא השיניים לטכנאי השיניים. במרפאתו של ד”ר מרק וייזבוך שיתוף פעולה פורה מתבצע עם טכנאי שיניים בעלי וותק רב שנים ובדרגות אומן. דגש והקפדה עליונה לשימוש בחומרים נכונים ואיכותיים, שמירה על תנאי ייצור הכתר במעבדה ודיוק ביצוע השחזה/מטבעים. 

שמירה על ערכי טיפול נאותים ומקצועיים ימנעו ליקויים שעלולים להופיע מכתר לקוי, כגון: דלקת, עששת בשולי הכתר, נזק בלתי הפיל לשן ולרקמות הסובבות אותה וכד’.

 


כתרים לשיניים נבדלים זה מזה בחומר ממנו הם מורכבים (מתכת, זירקוניה, חרסינה או זכוכית), בהרכב המתכות הלוקחות חלק בכתר, רמת העמידות שלהם ומחירם. מאפיינים שונים, כגון מיקום הכתר בפה ואסתטיקה, משפיעים על בחירת הכתר. ישנם כתרים המתבססים בעיקר על מתכות: אצילות, חצי אצילות או לא אצילות, כתרי חרסינה עם או בלי חיבור למתכת, כתרי חרסינה המאוחים לזירקוניה.

  1. כתר יצוק – מורכב מסגסוגת של מתכות אשר יכולות להשתייך למשפחת המתכות האצילות, חצי אצילות ולא אצילות. ככל שאחוז המתכת האצילה גבוה יותר כך גם צפוי להתייקר מחירו של הכתר.
  2. כתר חרסינה מאוחה למתכת – כתר המשלב בין חרסינה לבין מתכת וזאת על מנת לתת מראה טבעי יותר לכתר (חרסינה בעלת מראה המזכיר יותר את צבעה הטבעי של השן).
  3. כתר חרסינה מאוחה לזירקוניה – כתר שמשלב בין עמידות גבוהה של החומר המינרלי זירקוניה לבין האסתטיות של החרסינה. בסיס הכתר הוא זרקוניה ומעליו יצוקה החרסינה.
  4. כתר זרקוניה טהור – כתר העשוי יציקה אחת של זירקוניה ללא מתכות כלל. לרוב, מיוצר כתר הזרקוניה בטכניקת מחשב ובעל רמת דיוק גבוהה.
  5. כתר אי-מקס – כתר העשוי מחרסינה הדחוסה בשילוב זכוכית ומקנה רמת אסתטיות גבוהה.
יצירת קשר

אנא מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

טלפון למקרי חירום
שירותי המרפאה
המיקום שלנו
שאלות נפוצות
שרות לתושבי חו"ל